מחלת שחיקה של הברך

מחלת השחיקה (אוסטאוארטריטיס) הינה מחלה הפוגעת במספר מפרקים של הגוף. המפרק הנפגע ביותר הינו מפרק הברך, עקב היותו נושא משקל. מחלת שחיקת הברך פוגעת ב- 10% מהאוכלוסיה הכללית בגיל 60 שנים, ועולה עם הגיל.

לכן, סובלים ממנה מיליונים רבים בעולם עקב עליית תוחלת החיים. המחלה גורמת להתפוררות הסחוס המפרקי, אשר מכסה את שלוש העצמות המרכיבות את הברך: עצם הירך (פמור), עצם השוק (טיביה) ופיקת הברך. התפוררות הסחוס גורמת ליצירת תגובה דלקתית כימית במעטפת הפנימית של הברך (סינוביה), יצירת נוזל בברך, נפיחות ותחילת עיוות של מבנה הברך עם הזמן. בנוסף הנוזל הדלקתי גורם לפגיעה ברצועות הברך, ניוון של המיניסקוס ולשינוי במתח הרצועות הצידיות המייצבות את הברך.

גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות שחיקה של הברך הינם: גיל, עודף משקל ונטיה גנטית. גורמים נוספים המעלים את הסיכוי לחלות במחלה: סוג העבודה, פציעות ספורט (קרעים של רצועות ומיניסקוסים) ושברים של הברך. לעתים הסיבה לא ידועה.

מחלת השחיקה מתבטאת בהדרגה: כאבים בברך, קושי בתחילת התנועה בבוקר-נוקשות בוקר, נפיחות של הברך בעיקר בצד הפנימי, קושי ביישור או כיפוף הברך, חריקות בתנועה ולעתים נעילה של הברך. עם הזמן חל שינוי בצורת של הברך- בד"כ ברכיים מתעקמות פנימה בצורת O. מחלת השחיקה משפיעה על כל תחומי החיים: קימה מישיבה, עמידה או הליכה ממושכות, עליית וירידת מדרגות, טיולים, פעילות ספורט ואפילו על עבודת הבית.

האבחנה של המחלה נעשית ע"י רופא המשפחה והאורטופד. לאחר בדיקה מקיפה ושלילת מחלת מפרקים סיסטמית, יש צורך בביצוע צילום רנטגן רגיל, כאשר מצלמים את שתי הברכיים בעמידה, על מנת לבדוק אם יש שחיקה בסחוס הברך – נראית היצרות של הצד הפגוע בברך וסימנים רנטגניים נוספים.

הטיפול במחלת השחיקה הינו הדרגתי ומותאם לחומרת המחלה: קל, בינוני וקשה. מטרת הטיפול העיקרית הינה הורדת הכאבים ושמירה על איכות החיים. בשלבים התחלתיים המטרה הינה לשמור על איכות הסחוס ולדחות את התפתחות המחלה.

בשלב הראשון הטיפול הינו שמרני: מנוחה בזמן כאב, התאמת הפעילות למצב הברך ושימוש בקרח מקומי. ניתן להיעזר במקל או בקביים להליכה. הורדת המשקל באופן הדרגתי הינה חשובה מאוד לטיפול בהתפתחות המחלה, ובהמשך גם בשיקום הברך. מומלץ טיפול פיזיותרפיה כבר בהתחלה, להורדת כאבים ונפיחת בברך ולחיזוק שרירי הירכיים. ניתן להיעזר בטיפולים פיזיקליים כמו חימום מקומי, מכשיר TENS לפולסים חשמליים והידרותרפיה. בזמן מאמצים ניתן להשתמש בברכית אלסטית או מייצבי פשוטים. סוגי ספורט מומלצים הינם: שחייה, הליכות קצרות ואופני כושר.

הטיפול התרופתי מחולק למספר סוגים: משחות, נוגדי כאב (אופטלגין, טרמדקס..), נוגדי דלקת (אטופן, ארקוקסיה..) ותוספי מזון מחזקי סחוס הברך (מגהגלופלקס, ארטריל..).

ניתן להיעזר גם ע"י נעלי APOS – אפוסתרפיה להורדת הכאב ושיפור תפקוד שרירי הברך.

אם הטיפול התרופתי לא עזר, יש מקום לטפל ע"י הזרקות למפרק. קיימים מספר סוגי הזרקות: זריקות הורמונאליות-סטירואידים (דפרוספאן, דפומדרול, צלסטון)- מטרתן להוריד דלקת, נפיחות וכאב של הברך.

זריקות של חומצה היאלורונית. חומצה היאלורינית הינו חומר סיכה הדומה לאחד ממרכיבי נוזל המפרק. נוזל המפרק משנה את הרכבו בתהליך שחיקת המפרק, ריכוזו של החומצה ההיאלורינית במפרק יורדת בתהליך שחיקת המפרק. הזרקה של חומצה היאלונירית מסייעת לשימון המפרק, מפחיתה את הכאב , מסייעת בשיפור התנועתיות ובגמישות, ותורמת לפעילות אנטי דלקתית במפרק. ישנן תכשירים המופקים מכרבולת של תרנגולת (סינויסק- Synvisc) ותכשירים המופקים במעבדה ואינם מן החי (דוגמת ארטריז- Arthrease).

עקרונית, אין הבדל מבחינת ההשפעה הרפואית בין התכשירים מהחי או המופקים במעבדה, הן מבחינת הסיכוי להטבה לפי שלבי המחלה, והן מבחינת תקופת ההטבה. זמן השפעה ממוצע נע בין 6-10 חודשים.

תכשיר ארטריז מיוצר בארץ וניתן בשלוש זריקות ועלותו יחסית נמוכה. לרוב מתן שלוש זריקות מתקבל ביתר קלות ע"י הברך, עם פחות כאב ותגובת נגד. הסיכון לתגובה אלרגית הינו קטן ביותר בתכשירי שאינו מן החי, עקב היותו מוצר סינתטי.

יש לציין כי תכשירים אלו מוכרים כטיפול תרופתי ע"י כל קופות החולים.

קיימים שני סוגי הזרקות נוספים, כטיפול לאוסטאוארטריס: הזרקת פלזמה PRP והזרקת אורטוקין. אלו טיפולים ביולוגיים-טבעיים, המופקים מדם החולה, ניתנים במרפאות ספציפיות, עלותם הכספית גבוהה ויעילותם נתונה לויכוח.

במידה וכל הטיפולים השמרניים הנ"ל לא גרמו להטבה במצב הברך או באיכות החיים, יש מקום להתקדם לטיפול כירורגי. כאשר חומרת השחיקה הינה קלה יותר, ניתן לטפל ע"י ארטרוסקופיה. ניתוח זה הינו אמבולטרי ומטרתו לשטוף את הברך, לנקות מיניסקוס קרוע וסחוסים לא יציבים.

לעתים ניתוח ארטרוסקופיה לא מספיק לטפל בשחיקת הברך, בעיקר כאשר השחיקה קשה, ויש צורך בטיפול ניתוחי ע"י החלפה חלקית או מלאה של הברך. ניתוח זה הינו נפוץ מאוד היום. הגיל הממוצע להחלפת הברך יורד עם השנים, אך עדיין המנתחים משתדלים לבצע אותו לקראת גיל 60 לפחות. אורך חיי משתל ההחלפה הממוצע הינו 15 שנים, והוא עולה עם הזמן ועם השיפור באיכות המשתלים והטכניקה הניתוחית. ניתוחים אלו מוצלחים ב- 90-95% וגורמים לשיפור ניכר בתפקוד ובאיכות החיים. לעתים קיימים סיבוכים לאחר הניתוח, כמו זיהום או התרופפות של המשתל. סיבוכים אלו מטופלים לפי חומרתם וזמן גילוים.

צרו איתנו קשר

כתבות נוספות באתר