ארטרוסקופיה
(ארתרוסקופיה)

מהי ארטרוסקופיה (ארתרוסקופיה)?


ארטרוסקופיה היא ניתוח לאבחון וטיפול במפרק, והינה טכניקה ניתוחית ייחודית  בה מטפלים במפרקים פגועים (ברך/כתף/קרסול/ירך) תוך התערבות מינימלית וביצוע חתך מזערי בעור. מקור המילה הוא: ארטרו=מפרק , סקופיה=הסתכלות דרך מצלמה. ארטרוסקופיה הינה פעולה אבחנתי וטיפולית. ניתן לעמוד במדויק על הבעיה בברך ולטפל ברוב המחלות דרך אותם שני חורים קטנים, בעזרת מכשירים מיוחדים ומשוכללים. בארטרוסקופיה ניתן לאבחן מצבי מחלה שונים במפרק ולברר את הגישה הטיפולית הנדרשת, ואף לערוך תיקונים קלים במפרק. הליך זה מבוצע כאשר פעולת מפרק הברך נפגמה או גורמת לכאבים. ניתן לאבחן ולטפל בקרעים של המיניסקוס [הטריה או תפירה במידת האפשר], בנגעי סחוס, בקרעים של הרצועות הצולבות ובמצבי מחלה אחרים כגון דלקת של קרום הברך (סינוביה) ואפילו מצבים גידוליים מסויימים.

מהלך הניתוח


למרות שמדובר בניתוח פשוט, יש צורך בהרדמה כללית, אזורית או מקומית. הניתוח כיום מבוצע לרוב בהרדמה כללית, פרט למקרים בודדים, בהם יעדיף המרדים הרדמה אחרת, או כשהחולה מעוניין בהרדמה מסוימת. בפרוצדורה זו מוחדר מכשיר בקוטר של  8 מ"מ, המכיל מערכת סיבים אופטיים, אל חלל מפרק המטופל, דרך חתך זעיר בעור. המכשיר מחובר למצלמה וטלוויזיה אשר באמצעותם ניתן לראות את המבנים האנטומיים במפרק. כובן, קיימת יכולת הגדלת התמונה וצפייה בעת ביצוע הבדיקה או הניתוח. כל זאת תוך כדי שימוש בנוזל מיוחד בלחץ קבוע בכדי לנקות את הברך, לשטוף שאריות דם, נוזל, סחוס או מיניסקוס,  ולאפשר שדה ראייה טוב. במידת הצורך מוחדרים כלי עבודה זעירים ייעודיים אשר מאפשרים טיפול בפתולוגיות ספציפיות בתוך חלל המפרק. חלק ממכשירים אלו הינו ידני וחלק חשמלי. לעתים יש צורך בצריבה של הרקמה הבעייתית בברך, לעתים חירור של העצם ולעתים תפירה של המיניסקוס- לכל אחת מהפעולות קיים מכשור משוכלל ייעודי. בעזרת אותם שני חורים ניתן לבצע גם שחזור של הרצועות הצולבות. הניתוח מבוצע לעתים עם חסם עורקים ולעתים ללא חסם. בסוף הניתוח, לפי מצב הברך, המנתח מבצע צריבת כלי דם קטנים על מנת למנוע דימום. לבסוף מוזרק חומר הרגעה לברך, ומונחת חבישה לוחצת להורדת כמות הנפיחות והדימום בברך. ברוב המקרים החולה משוחרר לביתו לאחר התאוששות של מספר שעות. רוב החולים מורשים ללכת עם דריכה על אותה ברך, פרט למקרים בהם בוצעה פעולה המונעת דריכה [תפירה של מיניסקוס / ביצוע חורים בנגע סחוסי גדול…וכו'].

שיקום


תקופת ההחלמה לאחר ארטרסקופיה נמשכת כשבוע ימים, בה החולה ישמור על רגל מורמת, וישתמש בקרח להורדת הנפיחות ובנוגדי כאב. חובה לודא כי לא מתפתח זיהום בברך ולא קריש דם בורידי השוקיים- מצבים אלו מחייבים פניה מיידית לרופא המטפל או לחדר המיון. לאחר תקופת החלמה זו מתחיל שלב השיקום – פיזיותרפיה ספציפית מותאמת לסוג הבעיה בברך. עדיף לקבוע תור מראש אצל פיזיותרפיסט ברכיים, בעיקר אצל צעירים ספורטאים. בתקופת השיקום יההי החולה במעקב האורטופד המטפל והפיזיתרפיסט.

צרו איתנו קשר